Używany samochód zepsuł się po zakupie! Kiedy można zwrócić używany samochód? Radca prawny pomoże ci odzyskać utopione w auto pieniądze.
Znalazłeś dobre używane auto. Zapłaciłeś. Szczęśliwie wróciłeś do domu. I zaczyna wychodzić szydło z worka. Wskazana przez sprzedawcę łatwa do naprawy, drobna usterka pociąga za sobą poważniejsze wady. Ważne kontrolki okazują się zmostkowane i tylko dlatego działają. Kupiłeś od handlarza, ale na umowie sprzedaży wpisany jest poprzedni właściciel, a nie ten kto ci dał kluczyki.
Takiego właśnie pecha miał mój klient. A do zakupu doszło tak. Sprzedawca ogłaszał się w internecie: „Naszym atutem jest ogromny profesjonalizm i zaangażowanie.” W ogłoszeniu o sprzedaży opisał auto w sposób pozytywny, m. in. „Silnik ekonomiczny”, „Ładnie pracuje, nie dymi!”, „Posiada automatyczną skrzynię, która pracuje dobrze nie ciągnie, nie szarpie.”, „Auto bez wkładu finansowego”.
Wielkopolanin, szczęśliwy nabywca używanego auta w dobrym stanie, jeszcze nie dojechał do siebie, a już siadła elektryka. „Wystarczy zmienić akumulator i wszystko będzie dobrze”, usłyszał, kiedy zadzwonił do sprzedawcy. Potem wyszły na jaw „niefabryczne elementy spawane w obszarze głowicy silnika.” Potem okazało się, że „silnik po rozgrzaniu wyłącza się (gaśnie).” Tego kupujący miał już dosyć, więc zadzwonił do mojej kancelarii. A ja odkryłem dodatkowo, że dowód rejestracyjny pojazdu jest zatrzymany elektronicznie.
Doradziłem klientowi skorzystanie z rękojmi za wady, uregulowanej w art. 556 Kodeksu cywilnego. Rękojmia obejmuje bowiem także używane samochody, o czym nie wszyscy wiedzą. W dodatku rękojmia umożliwia odstąpienie od umowy sprzedaży z powodu istotnych wad przedmiotu sprzedaży. Z opinii rzeczoznawcy wynikało, że fizyczne wady auta są istotne. Zajęcie dowodu rejestracyjnego oznacza natomiast, że jazda samochodem jest zakazana do czasu zwrotu elektronicznie dowodu rejestracyjnego.
Klient udzielił mi pełnomocnictwa i w jego imieniu złożyłem sprzedawcy oświadczenie o odstąpieniu od umowy sprzedaży, przewidziane w art. 560 Kodeksu cywilnego.
Klient martwił się, że w umowie podpisał oświadczenie, że zna i akceptuje stan samochodu. Wyjaśniłem jednak m. in., że Sąd Najwyższy w wyroku z 9.10.1998 r. (III CKN 633/97) stwierdził, że „zamieszczona w umowie sprzedaży adnotacja o wiedzy kupującego o stanie technicznym samochodu nie stanowi oświadczenia o wyłączeniu odpowiedzialności sprzedawcy z tytułu rękojmi za wady fizyczne rzeczy sprzedanej„.
Kancelaria podjęła interwencję. Sprawa zakończyła sie dobrze dla klienta, który jeździ teraz nowym używanym samochodem. Za odzyskane pieniądze kupionym już od uczciwego sprzedawcy. Czego nam wszystkim życzę.
Sprawę prowadził radca prawny Sławomir Wójcik.
Teraz wiesz, kiedy można zwrócić używany samochód, Możesz podać podobne argumenty i samemu radzić sobie z adwokatem drugiej strony. Albo skorzystaj z mojej wiedzy i prawniczego doświadczenia w takich sprawach.