Odszkodowanie z Kodeksu Pracy przysługuje pracownikowi od pracodawcy. Przysługuje także odszkodowanie dla pracodawcy od pracownika. Wszystko zależy od sytuacji, ale w każdym razie, prawo do odszkodowania działa w dwie strony.
Jak zabezpieczyć się przed roszczenia? W jaki sposób przygotować się do sporu, jeśli nie widzisz perspektyw dalszej pracy w firmie? Takiej pomocy może udzielić radca prawny.
Sprawa o odszkodowanie Polskiego Radia Szczecin.
Przykładem może być pracodawca Polskie Radio Szczecin. Sprawę opisuje portal press.pl. Cytuję:
„Tomasz Duklanowski, były redaktor naczelny Polskiego Radia Szczecin, będzie musiał zapłacić rozgłośni 42 tys. zł odszkodowania za bezprawne odstąpienie od obowiązków. (…) Jak informowaliśmy, 30 listopada 2023 r. były naczelny Radia Szczecin wysłał do władz rozgłośni e-mail informując, że rozwiązuje umowę o pracę bez zachowania okresu wypowiedzenia. Powodem miała być utrata zaufania do ówczesnego prezesa rozgłośni Wojciecha Włodarskiego. – Zgodnie z prawem Tomasz Duklanowski miał obowiązek pracy w okresie wypowiedzenia, które ze względu na staż wynosiło trzy miesiące – mówi Rafał Wiechecki. – Dlatego sąd wydał nakaz zapłaty 42 tys. zł, które stanowią równowartość trzymiesięcznych poborów byłego redaktora naczelnego Radia Szczecin – dodaje.”
Odszkodowanie dla pracodawcy od pracownika.
W opisanym przypadku nie znamy szczegółów sprawy. Cytowany przykład pokazuje jednak, że pracownik musi liczyć się z tym, że pracodawca podejmie przeciwko niemu kroki prawne. Ich celem może być odszkodowanie dla pracodawcy od pracownika.
Gdy obawiasz się odszkodowania dla pracodawcy.
Czasami relacje w miejscu pracy są napięte. Przełożony wywiera presję na pracownika. Pracownik broni się lub atakuje. Czasami dochodzi do sporów.
Zanim zrobisz coś, co może dolać oliwy do ognia, poradź się radcy prawnego. Upewnij się, czy grozi ci sprawa o odszkodowanie albo inne konsekwencje.
Przepisy Kodeksu Pracy dot. odszkodowań.
Dla przypomnienia, zamieszczamy wybrane przepisy, mówiące o tym kiedy przysługuje odszkodowanie z Kodeksu Pracy.
Art. 45 Kodeksu Pracy
Art. 45 § 1. W razie ustalenia, że wypowiedzenie umowy o pracę zawartej na czas określony lub umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony jest nieuzasadnione lub narusza przepisy o wypowiadaniu umów o pracę, sąd pracy – stosownie do żądania pracownika – orzeka o bezskuteczności wypowiedzenia, a jeżeli umowa uległa już rozwiązaniu – o przywróceniu pracownika do pracy na poprzednich warunkach albo o odszkodowaniu.
Art. 471 Odszkodowanie, o którym mowa w art. 45, przysługuje w wysokości wynagrodzenia za okres od 2 tygodni do 3 miesięcy, nie niższej jednak od wynagrodzenia za okres wypowiedzenia. W przypadku wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas określony, której termin, do którego umowa ta miała trwać, określony w umowie upłynął przed wydaniem orzeczenia przez sąd pracy, lub gdy przywrócenie do pracy byłoby niewskazane ze względu na krótki okres, jaki pozostał do upływu tego terminu, odszkodowanie przysługuje w wysokości wynagrodzenia za czas, do upływu którego umowa miała trwać, nie więcej jednak niż za okres 3 miesięcy.
Art. 55 Kodeksu Pracy
Art. 55 § 11. Pracownik może rozwiązać umowę o pracę w trybie określonym w § 1 także wtedy, gdy pracodawca dopuścił się ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków wobec pracownika; w takim przypadku pracownikowi przysługuje odszkodowanie.
Art. 56 Kodeksu Pracy
Art. 56 § 1 Pracownikowi, z którym rozwiązano umowę o pracę bez wypowiedzenia z naruszeniem przepisów o rozwiązywaniu umów o pracę w tym trybie, przysługuje roszczenie o przywrócenie do pracy na poprzednich warunkach albo o odszkodowanie. O przywróceniu do pracy lub odszkodowaniu orzeka sąd pracy.
Art. 58 Odszkodowanie, o którym mowa w art. 56, przysługuje w wysokości wynagrodzenia za okres wypowiedzenia. W przypadku rozwiązania umowy o pracę zawartej na czas określony odszkodowanie przysługuje w wysokości wynagrodzenia za czas, do którego umowa miała trwać, nie więcej jednak niż za okres wypowiedzenia.
Art. 611 Kodeksu Pracy
Art. 611 W razie nieuzasadnionego rozwiązania przez pracownika umowy o pracę bez wypowiedzenia na podstawie art. 55 § 11, pracodawcy przysługuje roszczenie o odszkodowanie. O odszkodowaniu orzeka sąd pracy.
Art. 612§ 1. Odszkodowanie, o którym mowa w art. 611, przysługuje w wysokości wynagrodzenia pracownika za okres wypowiedzenia. W przypadku rozwiązania umowy o pracę zawartej na czas określony, odszkodowanie przysługuje w wysokości wynagrodzenia za czas, do którego umowa miała trwać, nie więcej jednak niż za okres wypowiedzenia.