+48 790 49 12 16 SWojcik@kancelariawojcik.com

Czasami podczas kontroli Policji nie czujesz się pewnie. Lub widzisz interwencję Policji, która zasługuje na nagranie. W takich sytuacjach, czy można nagrywać policjanta i publikować taki film w internecie?

Nagrywanie interwencji.

W polskim prawie brak przepisu zakazującego nagrywania funkcjonariuszy na służbie. Policjant w mundurze, strażnik miejski, inspektor Inspekcji Transportu Drogowego, Służby Celno-Skarbowej. Każdy ma prawo nagrywać czynności z udziałem służb. Wie o tym także Policja.

Także sądy w wielu wyrokach dotyczących nagrywania np. policjantów nie czyniły zarzutów z tego, że funkcjonariusz w czasie służby został nagrany. Nagrywać można i obraz i dźwięk.

Zgoda funkcjonariusza na nagrywanie.

Z powyższego wynika, że można nagrywać czynności służbowe bez pytania o zgodę. Funkcjonariusz nie może żądać od nagrywającego pokazania legitymacji dziennikarskiej, albo mówić że nie zgadza się na nagrywanie. A właściwie… to funkcjonariusz może mówić, że nie zgadza się na nagrywanie. Jednak jego niezgoda nie jest przeszkodą do nagrywania interwencji funkcjonariusza.

Ważny wyjątek.

Zawsze pamiętaj o tym, że ty nagrywasz w celach dowodowych. Zabezpieczasz interes twój albo interes publiczny poprzez dokumentowanie przebiegu czynności funkcjonariuszy. Np. na wypadek, jeśli w trakcie kontroli Policja popełni błędy.

Zawsze pamiętaj o tym, że funkcjonariusz może być nagrywany tylko w sposób, który nie zakłóca jego pracy. To zrozumiałe, że nie możesz utrudniać funkcjonariuszom przeprowadzanych czynności.  tylko w takim przypadku funkcjonariusze mogą zakazać nagrywania. Pamiętaj, ty tylko dokumentujesz!

Po to nagrywasz.

Powody nagrywania mogą być różne, i przy nagrywaniu nie musisz się z nich tłumaczyć. Najważniejsze jest bowiem to, co potem zrobisz z nagraniem.

Możesz nagrywać na swój prywatny użytek. Na przykład jeśli zostanie ci wymierzony mandat albo funkcjonariusz naruszy twoje prawa. Wtedy nagranie będzie mogło być wykorzystane do obrony twoich praw. Możesz nagrywać, żeby mieć większe poczucie bezpieczeństwa. Rejestrator funkcjonariusza może nie nagrać wszystkiego co ty chcesz udokumentować.

Dobra osobiste funkcjonariusza.

Każdy człowiek, także człowiek na służbie, ma swoje dobra osobiste. Dobrem osobistym jest na przykład wizerunek.

„Wizerunek stanowi dobro osobiste osoby fizycznej wyrażające jeden z atrybutów tożsamości osoby fizycznej, obok jej imienia i nazwiska.”

Wyrok Sądu Okręgowego we Wrocławiu z dnia 13 maja 2014 r., I C 1777/12

Zapamiętaj! Nagrywanie wizerunku, nie narusza praw osoby nagrywanej.

Zrób to legalnie.

Jeśli masz nagranie funkcjonariuszy na służbie i chcesz je wykorzystać, to zrób to legalnie. Czy konieczna jest publikacja wizerunku policjanta? Zastanów się.

W jakim celu chcesz wykorzystać nagranie? Chcesz bronić swoich praw naruszonych przez funkcjonariusza? A może chcesz bronić się przed niesłusznymi zarzutami? Chcesz pomóc innej pokrzywdzonej osobie? Pokażesz działania funkcjonariusza, żeby ostrzec inne osoby? Chcesz ośmieszyć albo zaszkodzić funkcjonariuszowi? To ostatnie z pewnością nie będzie legalne!

W jaki sposób wykorzystasz nagranie? Złożysz skargę na funkcjonariusza i do skargi załączysz nagranie? Przekażesz nagranie do sądu jako dowód w sprawie? Udostępnisz nagranie innej pokrzywdzonej osobie? Opublikujesz film w sieci?

Wyroki sądowe.

Pora na przykład prawdziwej sytuacji. Skrócony opis ze strony internetowej Policji.

„O ile nagrywanie i fotografowanie policjanta lub funkcjonariusza innych służb mundurowych jest legalne, to kwestia upubliczniania takich filmów jest już zupełnie czym innym. Zgodnie z art. 23 i 24 kodeksu cywilnego wizerunek jest dobrem osobistym każdego człowieka, niezależnie od tego, jaką pełni funkcję. I na tej podstawie podlega on ochronie prawnej. Zgodnie z prawem wizerunek można rozpowszechniać bez jego zgody w sytuacji, gdy policjant jest jednocześnie osobą publiczną. Publikując w sieci nagranie bez zgody policjanta i jednocześnie nie chroniąc jego wizerunku, można mieć poważne kłopoty. Przekonał się o tym mężczyzna, który zrobił zdjęcia makowskim policjantom podczas podjętych czynności związanych z kontrolą drogową 31 grudnia 2022 roku i udostępniał zdjęcie policjantów w mediach społecznościowych. Każdy z mundurowy skierował więc w tej sprawie pozew cywilny do sądu i zapadł już pierwszy prawomocny wyrok. Decyzją Sądu Okręgowego w Ostrołęce, mężczyzna zobowiązany jest teraz do zapłaty policjantowi zadośćuczynienia w kwocie tysiąca złotych, usunięcia z portalu społecznościowego jego wizerunku i publiczne przeprosiny policjanta w sieci.”

https://mazowiecka.policja.gov.pl/wma/aktualnosci/106065,Skazany-za-opublikowanie-wizerunku-policjanta.html