Od dłuższego czasu czujesz, że w twojej pracy mają miejsce sytuacje, które nie mieszczą się w normach zawodowych? Twój szef od dawna traktuje cię w sposób niegodny. Krytykuje cię na forum, nie pozwala lub przerywa wypowiedzi, reaguje krzykiem, napastuje przez telefon, grozi, ma jakieś aluzje wykraczające poza sprawy zawodowe, obniża twoje kompetencje zawodowe, odsuwa od ważnych zadań, deprecjonuje twoje kompetencje, manipuluje informacje na twój temat, omija w przyznawaniu podwyżek.

Z pewnością trudno jest ocenić pracownikowi, czy to już mobbing, czy tylko charakter pracodawcy. Prawo pracy (art. 943 Kodeksu pracy) określa co to mobbing. W twoim przygotowaniu może pomóc ci także lista Leymanna (to przykładowa lista działań mobbingowych, łatwa do znalezienia w internecie).

Mobbing jest trudny do udowodnienia. Jego granica często jest przekraczana w miejscach i sytuacjach niewidocznych dla innych. Zastanów się, czy masz świadków, kopie korespondencji, dowody dokumentujące twoje obawy. A może konsultujesz się z lekarzem i posiadasz kartotekę leczenia? Jeśli nie masz jeszcze dowodów, to poradzimy ci jak je uzyskać

Zastanawiasz się co możesz zrobić w twojej sytuacji? Skontaktuj się z kancelarią. Konkretne prawne rozwiązanie twojej sprawy, to właśnie zrobimy dla ciebie. Nie musisz pisać pozwu, radzić sobie z sędzią i samemu spierać się adwokatem drugiej strony. Skorzystaj z mojej wiedzy i prawniczego doświadczenia w wygranych sprawach, i w ten sposób pomóż sobie. Zatrudnienie radcy prawnego to standard, pomoc i wsparcie, na jakie zasługujesz.

radca prawny Sławomir Wójcik, Anna Płygawko